BRANO – cesta k logistice 21. století

Petra Troblová Aimtec
23. 10. 2023 | 3 minuty čtení

Od kompletních zámkových mechanismů a jiných mechanických součástí přes madla dveří až po víčka palivových nádrží pro Škodu Auto a další automobilky. To je předmět podnikání firmy BRANO, která se před nedávnem odhodlala ke změně v logistice a investovala do digitalizace skladu s cílem minimalizovat úlohu člověka. Jak tento projekt probíhal, přiblížil na konferenci TAL 2023 technolog firmy BRANO Denis Kittrich spolu s Project Managerem společnosti Aimtec Jiřím Žižkou.

Ryze česká firma s českým vlastníkem a sídlem v Hradci nad Moravicí proniká se svými produkty téměř do každého auta na světě. Dodává výrobcům na všech světadílech a zaměstnává zhruba 2 300 lidí. V roce 2020 ve firmě dospěli k názoru, že dlouhá léta významně investují do výroby, ale jejich pojetí logistiky odpovídá spíše 20. než 21. století. Logistika byla izolovaná od výroby a její evidence postavená na tužce a papíru. Cílem pilotního modernizačního projektu bylo vybudování nového automatizovaného skladu, napojeného přímo na výrobu, s komplexním digitálním řízením nejenom automatizace, ale i okolních logistických procesů.

Automatizovaný sklad s propojením na výrobu

Projekt musel být ušit na míru „byznysové realitě“ firmy BRANO. Koncept logistiky tedy zohlednil 25 montážních linek a zhruba 400 typů materiálu. „Spočítali jsme, že potřebujeme propustnost do skladu 300 přepravních jednotek – KLT boxů – a ze skladu 250 těchto jednotek s nepřetržitou dostupností skladu 24 hodin denně,“ vysvětluje v prezentaci Denis Kittrich.

Do nového skladového prostoru byla zároveň umístěna část výroby, konkrétně vstřikolisovna, která je zásobována přímo z automatizovaného skladu – nalakované díly jsou automaticky zaskladňovány zpátky. „Sklad čítá více než pět tisíc skladových pozic, automatické zakladače se pohybují rychlostí 6 m/s a proces vyskladnění/zaskladnění zvládají zhruba za třicet vteřin,“ přibližuje detaily řešení Jiří Žižka.

Co vše vedlo k moderní logistice?

Jak však připomíná Denis Kittrich, před realizací projektu a během ní bylo třeba vyřešit „tisíc problémů“. V prezentaci zmiňuje pětici těch největších. Prvním z nich bylo postavení a začlenění nového skladu do chodu firmy, aniž se omezí výroba, což si TIER 1 dodavatel nemůže dovolit. Další výzvou bylo vytvoření a realizace datového propojení  mezi současným ERP systémem jako novým řídicím systémem na jedné straně a s technologiemi na druhé straně. Protože cílem bylo propojení plánu výroby s automatizovaným navážením dílů na pracoviště. Zádrhel číslo tři představoval velice komplikovaný a větvený materiálový tok, který si vyžádal integraci devadesáti různých procesů do jednoho logistického celku.

„Důležité také bylo, že jsme museli všechny dodavatele technologií propojit a všem dát přesný milník, aby se potkali v jeden okamžik a abychom mohli rozjet nový sklad a s ním související procesy,“ popisuje Denis Kittrich čtvrtou zásadní výzvu. Řeč je přitom o sedmi dodavatelích  včetně společnosti Aimtec, která celý projekt zastřešovala svým řídicím systémem. Jako poslední zásadní věc, kterou si v Branu museli vyřešit, zmiňuje Denis Kittrich zaměstnance. Ti museli přistoupit na zcela nové pojetí své dosavadní činnosti a naučit se v modernizované logistice pracovat.

TAL2024 CZ banner registrace


Jak přesně se podařilo všechny technologie integrovat v jeden funkční logistický celek? A jak takový plně automatizovaný projekt v Branu vypadá? Pusťte si prezentaci (v českém jazyce) nebo si stáhněte případovou studii.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading