Yard Management System jde za hranice truck yardu

Marek Šabatka Aimtec
23. 8. 2019 | 3 minuty čtení

Hlavní funkcí Yard Management System (YMS) je řízení nakládky a vykládky; nemusí se jí ale omezovat. K největšímu trendu dodatečných funkcionalit patří automatické vpuštění vozidel do areálu podle registrační značky a report o tom, která auta se v něm právě nacházejí. Systém tak nejen šetří čas, ale pomáhá také předcházet nepříjemným situacím, kdy se po areálu pohybují vozidla, která zde nemají být nebo tady parkují příliš dlouho.

Rozpoznávání registračních značek funguje podle principu, kdy areál ve většině případů zavážejí stejní dopravci i jednotlivá vozidla, nové údaje lze ale zadávat kdykoli. Pověřený pracovník uvede do YMS název přepravní společnosti, registrační značku a jméno řidiče, který má povolen vjezd do areálu společně s časovým oknem potřebným pro nakládku nebo vykládku zboží. Pokud tedy ve skladu vědí, že konkrétní kamion má přijet ve 14 hodin a potřebuje 1 hodinu na manipulaci, můžete určit, že dané vozidlo má přístup do areálu mezi 13.–16. hodinou. Při průjezdu branou kamera nasnímá registrační značku vozidla, pomocí počítačového rozpoznání obrazu převede systém fotografii na text, spáruje ho s údaji z YMS a pokud najde shodu, otevře bránu. Obdobný postup je i při výjezdu.

Možnost zadání dat přímo na vrátnici

Pokud se stane, že kamion přijede mimo vyhrazený čas nebo z nějakého důvodu není vozidlo v evidenci, stačí, aby pracovníci u vjezdu do areálu zadali potřebné údaje do YMS ručně. Nejpohodlnější pak je, když mají k dispozici dotykový terminál, na kterém vše zpracují jednodušeji než na počítači. Data se automaticky přenesou do systému, kde je vidí nejen řídicí pracovníci, ale také skladoví operátoři na obrazovkách přímo u bran. 

YMS - plánovací tabule
YMS - plánovací tabule.

Automatické rozpoznání značek také pro osobní vozy

Dalším možným využitím rozpoznávání registračních značek jsou osobní automobily zaměstnanců firmy. Do areálu a z něho jsou vpuštěny automaticky, vedoucí pracovníci mají navíc k dispozici report, ze kterého je vidět, kdo je uvnitř a kdo nikoli. Report je ostatně k dispozici i pro kamiony. Slouží k lepší obslužnosti a zvyšuje také bezpečnost tím, že do areálu se nedostanou auta, která zde (ještě) nemusejí být.

 Výhody využití YMS pro automatické vpuštění vozidel

  • rychlejší odbavení na vrátnici,

  • plánování optimálního vytížení bran a personálu,

  • grafické zobrazení plánu versus skutečnosti přímo u bran,

  • vyhodnocení spolehlivosti dopravců.

Poskytovatelem Yard Management System je také společnost Aimtec, která do svého YMS přidala funkcionalitu automatického rozpoznávání registračních značek a která má za sebou pilotní projekt pro zákazníka.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading