„Původně jsme chtěli jen zlepšit procesy, nakonec jsme ale automatizovali celý sklad.“

Zdeňka Linková Aimtec
3. 6. 2020 | 6 minut čtení

To jsou slova Libora Tomana, člena představenstva společnosti DŘEVO TRUST, a.s. Na otázky odpovídal pouhých několik týdnů po spuštění plně automatizovaného skladu do ostrého provozu, tedy ve velmi specifické fázi projektu. Libor Toman vedl investici nového skladu, a proto jsme se ho zeptali na jeho zkušenosti i cestu, která k automatizaci vedla.

Kdy jste ve firmě začali uvažovat o automatizaci, co bylo motivací?

Zhruba před deseti lety jsme začali uvažovat o nějaké automatizaci manipulace s plošným materiálem. Měli jsme vypracovaný i projekt, ale nakonec jsme jej nerealizovali, protože jsme neměli jistotu, že to bude technicky funkční. Tehdy šlo o zavěšený jeřáb, který by manipuloval s deskami o hmotnosti v průměru 80 kg a rozměru 3 x 2 m.

Museli jsme vyřešit, že technologie nám nedokáže dodat pouze jeden dodavatel.

Jak jste dospěli k současnému řešení?

Při vzrůstajícím sortimentu jsme potřebovali zvyšovat skladové prostory regionů. Naše stávající sklady však mají praktické využití zhruba 40 %, což jsme chtěli zlepšit. Zbylých 60 % plochy skladu zaberou uličky a manipulační plochy. Hledali jsme proto řešení, které by umožňovalo uličky zmenšit. Firma dodávající regály měla sesterskou společnost, která realizuje zakladače a bateriové vysokozdvižné vozíky. Na základě této reference by bylo možné zúžit uličky a využít prostory skladu na 65 až 70 %.

Byli jsme se podívat v Německu, viděli jsme bateriové vozíky, ruční vychystávání i vychystávání pomocí poloautomatických vozíků, kde ale byla pořád u materiálů našeho typu ruční manipulace. Při firemní diskuzi, kterým směrem se vydat, jsme si nakonec vybrali plně automatizovaný sklad.

Využili jsme zakladač v automatickém režimu a udělali jsme ještě krok navíc a přidali vakuové manipulátory, aby byl celý proces z větší části automatizovaný. Museli jsme vyřešit, že technologie nám nedokáže dodat pouze jeden dodavatel, a museli jsme zorganizovat dodavatele dva – jednoho na regály a zakladače a druhého na vakuové manipulátory a vstupně-výstupní manipulaci materiálu.

To, co je nyní v Lipníku nad Bečvou, je výsledkem mnoha diskuzí v průběhu asi tří let.

Kdo s nápadem automatizace přišel?

Nejdříve jsme hledali prostředky manipulace s materiálem, což trvalo asi rok. Až v návaznosti na nové informace se začaly rýsovat i možnosti, jak začít procesy automatizovat. To, co je nyní v Lipníku nad Bečvou, je výsledkem mnoha diskuzí v průběhu asi tří let.

Řešili jsme velikost, váhu a šíři sortimentu, způsob skladování a manipulaci. Neděláme nic, co by nedělaly jiné společnosti. Problém je, že rozměr a váha našeho materiálu jsou netypické, a tohle nikdo neautomatizuje. Většinou se manipuluje s paletami, a na to už existuje spousta řešení. Máme balík, který má dvě tuny a rozměr 2 x 3 m, a to nikdo v automatizovaném řešení nedělá. Alespoň nám se nepodařilo nikoho takového najít. Rozšiřuje se i sortiment a zvětšují se tím skladové prostory, dnes máme přes tisíc druhů dekorů a materiálů, a je to pořád málo. Tím se komplikuje skladování a manipulace.


AIMagazine_Bannery_clanek_CZ


Podle čeho jste vybírali partnery?

Jak šel vývoj výběru manipulace, partner byl vlastně dopředu dán, jelikož jsme nenašli žádného obdobného konkurenčního výrobce zakladače pro naše materiály. Na trhu byla ještě varianta pojízdných regálů, ale toto řešení se nám technicky nezdálo správné.

Kde jste čerpali informace a inspiraci?

Viděli jsme některé vozíky a technologie naživo v cizině, zážitky jsme poté prezentovali širší skupině kolegů na videích a fotografiích. Návštěva byla určitě přínosná, mohli jsme si popovídat s lidmi, kteří byli přímo v provozu a zeptat se jich, jak se jim s technologiemi pracuje. Diskuze se skladníky byla úplně jiná než u nás, bylo vidět, že vše bylo promyšlené. A tak jsme začali věřit, že tato cesta (automatizace, pozn. red.) je ta správná.

Kdy jste začali uvažovat o výběru systémového integrátora?

Věděli jsme, že kupujeme v podstatě jen hardware, ještě navíc od dvou firem. Ty spolu komunikovaly na úrovni bezpečnosti, ale ani jedna neřešila automatizační logiku. To jsme ponechali na třetí straně dodávající WMS systém, hledali jsme někoho, kdo vyřeší i automatizační logiku. Aimtec v tomto uspěl nejlíp, protože řešil i automatizaci a Warehouse Management zároveň.

Máme před sebou spoustu práce, aby vše fungovalo, jak má, a ještě i pak budeme dělat další vylepšení.

Jak se na projekt díváte z dnešního pohledu?

Zatím jsme na začátku, máme funkční a integrované technologie, musíme ale ještě rázně optimalizovat výkon. Nyní jsme teprve tak ve 30 % výkonu skladu a z tohoto pohledu nám 70 % práce zbývá. Důvodem je i to, že máme technologie, které nikde jinde nejsou pohromadě, a že až my je integrujeme a ladíme dohromady. Abychom toho dosáhli, potřebujeme na to ale čas a lidi.

Máme před sebou spoustu práce, aby vše fungovalo, jak má, a ještě i pak budeme dělat další vylepšení. Dnešní logika je velmi jednoduchá: „Zde máš pokyn, udělej to, čekej na další pokyn“. Vidíme, že budeme muset více pracovat s predikcemi, s logikou, jak by měly jít operace za sebou. Přirovnal bych to k GPS, od automatizace čekáme podobnou funkcionalitu – aby se technologie rozhodla, co je pro ni optimální, kterou cestou jít.  Dnes víme, že prvotní automatizace byla příliš jednoduchá. Na druhou stranu z předchozích zkušeností z průmyslu víme, že některé výrobní linky se rozjížděly i rok. Víme proto, že ladění výkonu potřebuje čas, vzájemné provázanosti jsou složité a až teď, když vše vidíme pohromadě a funkční, nás napadají ty správné myšlenky, jak a co zoptimalizovat.  

Udělal byste z dnešního pohledu něco jinak?

Lépe bych se zamyslel nad řešením automatizačních procesů již v zadání, aby problémy při nájezdu nebyly tak velké, jako nyní jsou. Jdeme proto postupnou cestou, kdy jsme vše spustili, a jdeme cestou postupných vylepšení. Je nutno víc tlačit tým, aby přemýšlel do většího detailu.


DŘEVO TRUST, a.s.

DŘEVO TRUST, a.s., je česká dřevařská firma s více než dvacetiletou zkušeností. Je dodavatelem s největší sítí prodejen v oboru v České republice a sortimentem s 20 tisíci produkty. Jejími hlavními zákazníky jsou velkoodběratelé – hobbymarkety a firemní zákazníci, ale také řemeslníci a kutilové.

drevotrust.cz

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading