Konec podpory Windows CE a Windows Mobile se blíží. Přejděte na Android.

Antonín Steinberger Aimtec
12. 12. 2019 | 5 minut čtení

Microsoft se už dlouho netají tím, že k 13. dubnu 2021 ukončí podporu pro operační systémy Windows CE a pro Windows Mobile již k 14. lednu 2020. Je to asi logický krok. Pokud pomineme první mobilní telefony, u průmyslových zařízení se s těmito OS setkáváme pěknou řádku let, a proto je čas na změnu. Výrobci terminálů a dalších průmyslových zařízení se už na konec podpory připravují a přesouvají se k operačnímu systému Android. Jako první tento krok udělala společnost Zebra Technologies.

Konec podpory Windows CE – co se skutečně stane v roce 2021?

Rozhodně 14. dubna 2021 nečekejte žádnou apokalypsu. Konec podpory neznamená nic jiného, než že se pro Windows CE a Windows Mobile přestanou vyvíjet bezpečnostní aktualizace a jiné updaty. Pokud tedy provozujete své mobilní terminály na Windows platformě, nemějte strach, že vám přístroje přestanou fungovat. Dokonce věřím tomu, že mnozí budou zařízení s OS Windows CE provozovat ještě dlouho po ukončení podpory bez sebemenších problémů.

Dříve nebo později ale bude nutné na nový operační systém přejít. Protože na trhu už nebudou dostupná zařízení s OS Windows, vývojáři aplikací už budou pracovat také jen v Androidu. Rozhodně se ale není čeho bát, naopak. Zelený panáček přinese do hal nové možnosti. Je to moderní operační systém s širokou podporou, díky němu bude možné efektivněji a více využívat průmyslová mobilní zařízení. Z pohledu digitalizace a Průmyslu 4.0 otevírá Android nové dveře a je tak správnou volbou pro všechny, kdo chtějí nových možností využít.

Současná zařízení s Windows půjde používat i nadále

Pokud jste konzervativnější typ, nemáte v úmyslu obnovu zařízení nebo vám stávající řešení s Windows jednoduše vyhovuje, nevěšte hlavu. Zařízení s OS Android je v mnoha případech možné používat souběžně s Windows. K dispozici je například Telnet Emulator a další aplikace, které umožní nové terminály používat stejně jako staré. Je ale dobré myslet na to, že ačkoli se bavíme o velmi odolných zařízeních, nejsou nesmrtelná. Naopak, pokud plánujete růst a nákup nového vybavení, už dnes v podstatě není jiná volba než Android. Měli byste si proto včas ověřit, co bude ve vašem prostředí obnášet přechod na Android.

Bude Android v průmyslu bezpečný?

Největší obavou při přechodu na Android je bezpečnost. Jak zamezit tomu, aby si uživatel do zařízení nestahoval cizí obsah, nebezpečné aplikace třetích stran nebo nesurfoval v pracovní době na internetu? Řešení je poměrně jednoduché. Obecně je dobré průmyslová zařízení z důvodu bezpečnosti provozovat na síti bez přístupu k internetu, ať už jde o Android nebo Windows. U zařízení od Zebra Technologies máme k dispozici nástroj Enteprise Home Screen. Jde o upravenou verzi Launcheru, který zajistí, že nikdo se zařízením nebude dělat to, co by neměl. Zkrátka nebude moct. Enterprise Home Screen si můžete nakonfigurovat tak, že jediná dostupná aplikace bude pouze ta, kterou potřebujete pro práci. Ostatní aplikace, internetové prohlížeče, nastavení nebo změna wifi nebudou dostupné, pokud neznáte administrátorské heslo, které vám všechny funkce Androidu odemkne.

                           Obrazovka zařízení před instalací Enterprise Home Screen

Obrazovka bez Enterprise Home Screen

                                  Obrazovka s Enterprise Home Screen

Obrazovka s Enterprise Home Screen - žádné aplikace mimo těch pracovních nejsou k dispozici.

 

Enterprise Android: Prodloužená podpora na deset let

Z běžných zařízení s Androidem víme, že podpora každé verze trvá pouze tři roky, alespoň takovou dobu garantuje Google. Pokud si ale koupíte přístroj se starší verzí operačního systému, můžete počítat s podporou i výrazně kratší. U Enterprise Android se takto krátké doby obávat nemusíte. Už z principu je požadováno, aby průmyslová zařízení měla několikanásobně delší životnost než běžná spotřební elektronika, a z toho důvodu je podpora prodloužena na deset let od uvedení zařízení na trh. Navíc aktualizace a záplaty jsou vydávány na portálu výrobce a jejich instalaci si zákazník může řídit sám.

Porovnání podpory standardních zařízení s Androidem a Enterprise Android od Zebra Technologies.

Porovnání podpory standardních zařízení s Androidem a Enterprise Android od Zebra Technologies.

Mobile Device Management – správa na dálku

Vzdálená správa vašich zařízení? I to je pro Enterprise Android samozřejmostí. Všechna nová zařízení Zebra podporují např. SOTI nebo VMware, a vy tak můžete snadno na dálku instalovat aktualizace, kontrolovat stav svých zařízení a podobně. Tento nástroj se ale hodí spíš pro větší počet terminálů. Pokud vlastníte méně zařízení, jistě přivítáte StageNow. Jde o nástroj od Zebra Technologies, který je instalován na každém jeho terminálu. Díky desktop klientu si pak můžete v intuitivním průvodci snadno vytvořit profil. Na jeho konci získáte vygenerovaný 1D nebo 2D kód, který stačí zařízením pouze naskenovat, a veškeré konfigurace, aplikace, nastavení wifi, uspávání terminálu, nastavení skeneru a další funkce se uloží automaticky samy. Už u deseti zařízení vám StageNow ušetří mnoho času, naopak instalace desítek zařízení vám zabere jen pár minut. Konfiguraci lze provádět kdekoli v rámci interní bezdrátové sítě s tím, že potřebná data jsou k dispozic na serveru. Případně ji můžete udělat jednodušeji, pouze přes hotspot z notebooku.

Přechod na Android: krok vpřed

V tuto chvíli vnímáme přechod na Android jako jednoznačný posun vpřed. Díky obecně podporované platformě se na trh dostává výrazně výkonnější hardware, který nám poskytuje nové možnosti. Z pohledu vývojářů bude možné díky dostupným API lépe využít možnosti současného hardwaru a přinést tak zákazníkům zajímavější funkcionality. Přeci jen vývoj pro Android je již nějakou dobu velmi živé odvětví a přináší také určitou dávku jistoty a stabilitu do průmyslových odvětví, ze kterých se už v případě Windows vytratily. Proto se nebojte přejít na Android.

 

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading