Když transformace není trend, ale nutnost

Tereza Čechová Aimtec
13. 8. 2020 | 6 minut čtení

Automobil se skládá přibližně z 20 tisíc součástek. Některé komponenty jsou natolik unikátní, že byste jejich dodavatele spočítali na prstech jedné ruky. Pokud jste navíc nuceni dodavatele urychleně vyměnit, může se celý proces proměnit v noční můru.  Asi se vás nemusíme ptát, proč je tato informace poslední dobou tak zajímavá…

Změny, kterým čelí logistika a výroba v roce 2020

Pravděpodobně nejskloňovanějším slovním spojením v oboru automotive se na jaře 2020 stal „dodavatelský řetězec“. Respektive jeho závislost na asijských zemích. Právě k této oblasti se vážou trendy, které momentálně formují globální svět logistiky a výroby. Kdo zaspí, může brzy čelit velkým problémům. Odborníci i veřejnost se shodují – cesta spočívá v digitalizaci a automatizaci. A to rychlé. Je ale takový přerod skutečně možný?

Právě v tomto ohledu se ale situace kolem nás rychle mění. Firmy totiž cítí, že rozhodnost jim pomůže přežít. Připravili jsme si pro vás seznam změn, které se objevují v možný předpovědích budoucnosti logistiky.  Kolik z nich už máte za sebou?

Znáte dodavatele vašich dodavatelů? Možná byste měli!

Výpadek ve Wu-chanu, hlavním městě provincie Chu-pej, tedy oblasti, která je centrem automobilového, elektronického a farmaceutického průmyslu, způsobil narušení dodavatelských řetězců na všech kontinentech. Poměrně bolestivou formou tím odhalil, že společnosti často ani netuší, kde se nacházejí dodavatelé jejich dodavatelů. 

Většina firem vždy budovala své globální dodavatelské řetězce tak, aby maximalizovaly efektivitu a zisky. Zvlášť v automotive se uchytil režim dodávek Just in Time (JIT). V klidných časech může být tento režim optimálním způsobem výroby tak složitého předmětu, jakým je automobil. Nyní ovšem vidíme i nevýhody tohoto systému, který vyžaduje, aby všechny jeho prvky fungovaly jako hodinky.

Znamená to, že budeme svědky konce JIT? Pravděpodobně ne. Pohled na něj se ale možná výrazně změní. Většina firem momentálně pracuje na scénáři „co kdyby“, který zahrnuje alternativní řešení při krizové situaci. Podoby scénářů se různí. Kromě automatizace sahají i do oblastí, jakými je 3D tisk nebo možnost téměř okamžitě přeorientovat výrobu a logistiku na zcela jiný produkt.

Odolnost a transparentnost – nová hesla pro Supply chain

Snaha o menší závislost na jednom konkrétním dodavateli nebo zeměpisném regionu povede pravděpodobně k větší diverzifikaci dodavatelského řetězce, než na jakou jsme dnes zvyklí. 

Může tak vzrůst i důležitost transparentnosti celého řetězce. Automobilkám i dalším výrobcům nemusí stačit sledovat pouze své Tier 1 a Tier 2 dodavatele, velkou výhodou bude komplexní pohled na celý dodavatelský řetězec. Pro robustní a odolný Supply chain je zásadní identifikace slabých článků, a to zejména na úrovni tři a níže. Dokonce i jediný dodavatel páté úrovně může uzavřít mnoho montážních závodů jednoho i více OEM výrobců, pokud dojde k výpadku dodávek, finančním nebo provozním problémům. 

Budoucnost velí přehodnotit, možná i zcela změnit měřítka pro celé odvětví logistiky. Namísto nákladů nebo rychlosti se do popředí dostává odolnost, flexibilita či schopnost okamžitě reagovat.

Právě tyto vlastnosti umožňují firmám minimalizovat ztráty v době krize. Jak? Díky zmapovanému řetězci dodavatelů a flexibilním systémům měření mají data o každém pohybu po ruce téměř okamžitě po narušení jakéhokoliv procesu. Vědí přesně, které produkty či díly jsou problematické nebo kteří dodavatelé přinášejí starosti a proč. To umožňuje snadnou prioritizaci a optimalizaci v řádu minut. Stručně a jednoduše – zmapování Supply chain a procesů zní jako velké a finančně náročné sousto. Dovede ale ušetřit peníze i čas, který by jinak padl na záchranu bortícího se systému.

Přicházejí akviziční škatulata?

Dodavatelské řetězce se však nezmění ze dne na den. Taková změna je velmi náročná a firmy ji budou muset řešit koncepčně. Šéf ZF Wolf-Henning Scheider uvedl, že regionální struktura dodavatelů má jen omezené výhody. Automotive navíc patří mezi nejkomplexnější odvětví průmyslu s úzce propojenou strukturou. Rozhodnutí o budoucnosti dodavatelských řetězců tak bude z velké míry záležet na tom, jak se zachová celé odvětví. Je téměř nemožné dodavatele lokalizovat do jednoho regionu s cílem zajistit bezpečnost provozu. II proto se v automotive ve srovnání s jinými odvětvími, jako je například farmacie, nelze spolehnout na státní pobídky. Dalším výsledkem snahy o zvýšení odolnosti dodavatelského řetězce může být skupování menších dodavatelů. Ti se často nacházejí v nelehké situaci a jsou nuceni stáhnout výrobní náklady na minimum, aby se udrželi v provozu déle než jejich konkurenti. 

Společnosti, které mají i v současné době dostatek volných prostředků, mohou využít situace k akvizicím, ať už jde čistě o finanční investory, technologické firmy nebo automobilky, které budou chtít zachovat svůj dodavatelský řetězec. Nový vlastník může také pomoci udržet menší firmy a pracovní místa. V některých diskuzích se ale objevily obavy před skupováním národních firem zahraničními vlastníky a svou roli může hrát i politika daných států.

„Mnoho firem i v této době investuje do automatizace a digitalizace, protože si uvědomují, že jim to pomůže vyjít z další podobné krize rychleji, a také mohou nahradit lidi tam, kde nejsou nutní. Řešení tkví v omezení setkávání a přesunu zaměstnanců od manuální práce ke kreativnější práci s vyšší přidanou hodnotou, kterou mohou vykonávat i z domova. Tito zaměstnanci bývají ideálními klíčovými uživateli systémů, které dříve obsluhovali.“

Roman Žák, předseda představenstva společnosti Aimtec

Když je dat i dodavatelů příliš, řešení nabízí automatizovaný Supply chain

Lze očekávat, že ruku v ruce s interní digitalizací a automatizací půjde ta externí. Firmy budou pravděpodobně vyžadovat větší integraci svého dodavatelského řetězce, právě v souvislosti s jeho transparentností, resp. visibilitou. Aby mohla výroba flexibilně reagovat na výpadky u dodavatele, je třeba mít integrovány i nižší stupně Supply chain a mít přehled o dodávkách v reálném čase. Data od dodavatelů je opět nutné mít ve všech interních podnikových systémech, aby na ně mohla zareagovat všechna zúčastněná oddělení – od plánování výroby po dodávku. Jak toho ale dosáhnout?

Jan Stočes, Cloud & Integration Solutions Director společnosti Aimtec, věří, že důležitou roli bude hrát i EDI: „EDI již dlouhou dobu neznamená pouze příjem odvolávek či odesílání ASN. Je to nástroj pro integraci, digitalizaci a automatizaci dodavatelského řetězce. Z pouhé výměny dokumentů v elektronické podobě se EDI stalo řešením, které zvyšuje efektivitu a produktivitu díky přesnějším informacím pro sklad, výrobu i nákup. S těsnější integrací dodavatelského řetězce, tlakem na jeho transparentnost a viditelnost se EDI stává klíčovým prvkem pro zachování hladkého průběhu výroby stále většího množství zboží. S rostoucím množstvím vyměňovaných dat, digitalizací dalších částí dodavatelského řetězce a detailnější tracibilitou je více než pravděpodobné, že elektronická výměna dat bude hrát jednu z hlavních rolí."

Obzvláště během období koronaviru bylo EDI využíváno jako jedno z mála řešení prakticky bez přestávky, právě proto, aby firmy mohly flexibilně reagovat na dění na trhu.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading