HD4000 od Zebra Technologies – nejnovější chytré brýle pro rozšířenou realitu v průmyslu

Antonín Steinberger Aimtec
16. 7. 2020 | 4 minuty čtení

O rozšířené realitě (AR) v průmyslu se začíná mluvit čím dál častěji, má totiž stále více možností. I my jsme vás již loni informovali o příležitostech k jejímu využití, například při kontrole kvality prostřednictvím tabletu. Nejnovějším pomocníkem, kterého máte možnost vyzkoušet, jsou brýle HD4000 od Zebra Technologies. Speciálně upravené pro náročné průmyslové prostředí i pro uživatele přinášejí do výroby a logistiky doslova nový rozměr. Poprvé jste se s nimi mohli setkat letos v únoru na konferenci TAL 2020 a nyní máte možnost být mezi prvními, kdo je vyzkouší na vlastní oči a v provozu. Proč stojí za zvážení?

Praktičtější díky propojení s mobilními terminály

Říká se, že v jednoduchosti je krása, a přesně to platí i v případě HD4000. Zebra Technologies se totiž rozhodla jít proti proudu a chytré brýle pojala po svém. HD4000 překonají své konkurenty především praktičností a použitelností. 

Většina výrobců se dnes pokouší o vývoj kompaktních brýlí, které obsahují počítač s operačním systémem a baterií, řeší konektivitu a samozřejmě projekční jednotku. Dostat všechno do tak malé věci, jakou jsou brýle, je téměř nemožné a nese to s sebou mnoho omezení. Zebra Technologies proto do brýlí nasadila pouze projekční jednotku v podobě skleněného hranolu umístěného před jedním okem. Ta se pak pomocí USB kabelu připojí k některému z mobilních terminálů Zebra Technologies – přesně tady se projeví skrytá síla. Výpočetní výkon, který díky propojení s terminálem získáte, je totiž daleko před konkurenty.

Bezkonkurenční výpočetní výkon

Zebra Technologies dnes nejčastěji používá mobilní terminály s operačním systémem Android 8.1 a novější, s procesorem Snapdragon 660 s osmi jádry a kmitočtem 2,2 GHz a 4 GB RAM. Terminál zajišťuje dostatečné napájení z baterie a konektivitu WLAN nebo i WWAN. Jako nejvhodnější párové zařízení pro HD4000 se nabízejí modely TC52 a TC20, které můžete jako náramek nosit na zápěstí. Připojení je však připraveno i pro WT6000 a podporována mohou být v podstatě všechna zařízení Zebra Technologies s USB C. Celý set lze ještě doplnit o ring scanner RS5100.

Nevýhodou uvedeného řešení tak zůstává pouze USB kabel propojující brýle s terminálem. Nicméně při nasazení a vhodném přichycení ho nijak necítíte, je tak spíš záležitostí zvyku.

hd4000-photography-product-retouched-with-zebra-logo-high-res.print-300dpi

Technické parametry

Displej OLED 640 x 400 px
Kamera 5 Mpx
Hmotnost < 30 g
Vodotěsné, odolné vůči prachu
Funkční při teplotách od -20 °C do +50 °C
IP67
Odolnost proti pádu na beton z výšky 1,5 m
Kompatibilní s Android 5 a vyšší a s Windows 10
Konektivita pomocí USB 2.0

 

Využití v praxi – správné informace neustále před očima

HD4000 najde uplatnění ve výrobě i ve skladu. Při montáži výrobků a kompletaci zásilek mohou pomoci kontrolovat, zda je vše umístěno správně, při pickování zase navádět pracovníka na správnou pozici a potvrzovat vyskladnění. Odpadá dodatečné skenování nebo ruční potvrzování na obrazovce, a tím se pracovníkům nejen uvolňují ruce, ale celý proces se zrychluje.

Zebra-Článek

Montáž/kompletace

Brýle dobře zobrazí jednoduché schéma, video nebo animaci, která může pracovníka krok po kroku snadno navigovat, jak postupovat při montáži. Můžete tím urychlit proces zaučení a i složitější kompletaci svěřit méně zkušeným pracovníkům.

Pickování zboží

V rámci WMS řešení je běžné, že aplikace na mobilních terminálech poskytují operátorovi informace o tom, který artikl má právě vzít a kam ho přesunout. Pracovník však musí neustále sledovat displej zařízení a zároveň pozice a zboží ve skladu. Ve chvíli, kdy se potřebné informace promítají operátorovi před očima, proces se zefektivní.

Kontrola kvality zatím pouze v některých případech

Brýle obsahují 5Mpx kameru, která zatím nenabízí úplně detailní rozlišení, i tak s ní lze ale provádět některé typy kontroly kvality bez problému. Záleží především na tom, zda jde jen o pořízení fotografie při kontrole, nebo o použití jednoduchého rozpoznání obrazu například pro kontrolu, zda je výrobek správně osazen některými komponenty.

Vzdálená podpora

Dalším příkladem, kdy lze využít kameru brýlí a zároveň terminál s GSM modulem, je vzdálená podpora. V případě potřeby můžete zajistit vzdálenou podporu zákazníka nebo technika v terénu. Díky tomu, že snadno uvidíte to, co on, můžete situaci vyřešit rychleji. Ať už jde o řešení poruchy, údržbu nebo pomoc při implementaci projektu.

hd4000-photography-application-fulfillment-edge-scanning-pallet.print-300dpi

Kde HD4000 vyzkoušet?

Nové AR brýle od Zebra Technologies si můžete exkluzivně vyzkoušet u nás v Aimtecu, případně nám zavolat a domluvit si předvedení přímo u vás. Naši vývojáři připravili několik demo aplikací, které ukazují potenciál zařízení. Potom už nezbývá nic jiného než společně vymyslet, kde bude rozšířená realita dávat smysl a kde vašim lidem a vám ušetří práci. Za nás můžeme nové HD4000 jedině doporučit. Pro ty, kdo chtějí vyzkoušet nejnovější technologie a být u aktuálních trendů, jsou ty pravé.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading