Fiori – facelift SAPu

Monika Kolesar Aimtec
13. 6. 2019 | 3 minuty čtení

SAP si jako jeden z TOP hráčů na poli ERP systémů uvědomuje, že intuitivní uživatelské rozhraní je nedílnou součástí moderních nástrojů, a pomáhá s maximálně efektivní prací. Už před několika lety se jeho vývojáři rozhodli provést facelift uživatelského rozhraní, následně společnost vydala SAP Fiori. Přesto, že je s námi už od roku 2013, větší pozornosti se aplikaci dostává až nyní, s nástupem SAP S/4HANA, kde je Fiori jediným podporovaným uživatelským rozhraním.

SAP Fiori je technologický frontend všech modulů v rámci SAP ERP, tedy pravidla, jak mají jednotlivé aplikace vypadat. Vůbec poprvé v historii tak SAP vydává doporučení pro vývojáře, jak by své add-ony a další aplikace měli psát z hlediska unifikovaného uživatelského rozhraní. Pracovní prostředí SAPu je díky tomu sjednocené, pro uživatele pohodlnější a snazší na ovládání. Nejen že bylo sjednoceno například umístění ovládací lišty (jak potvrdit transakci nebo jak se vrátit na předchozí obrazovku), ale v aplikacích nabízí také složitější prvky – grafy či mapy.

SAP Fiori se vyznačuje jednoduchým minimalistickým vzhledem a použitím dlaždic, které jsou pro uživatele přehlednější. Každý uživatel SAPu si také může nastavit své vlastní pohledy, jak je tomu běžné u jiných programů. Další velkou výhodou Fiori je možnost filtrování aplikací podle funkce uživatele. Po přihlášení přes webové rozhraní vidíte pouze ty moduly, které máte právo používat, a nemusíte je nikde hledat. Zaniká tak postupně doba, kdy bylo pro uživatele zdaleka nejefektivnější pamatovat si svých top dvacet zkratek transakcí. Ke zjednodušení pomůže i to, že obrazovky standardních transakcí lze zjednodušit skrytím vybraných polí nebo jejich přejmenováním pro co nejpohodlnější uživatelské fungování.

S4/HANA mobilní

Fiori client umožňuje zpřístupnit aplikace SAP na mobilních zařízeních bez nutnosti vytvářet jejich speciální verzi. To s sebou přináší nejen snížení nákladů na vývoj, ale také obrovskou flexibilitu uživatelů SAPu. Nejde jen o manažery, kteří mohou sledovat přehledy nebo schvalovat požadavky takřka odkudkoli. Využití mobilních variant je zajímavé například pro pracovníky údržby či oddělení kvality, kteří mohou provádět měření pohodlně na tabletu s plnou podporou on-line SAP systému. I díky tomu je nová generace SAP ERP S4/HANA dalším krokem v digitalizaci a usnadnění práce mnoha společností.

Typy Fiori

Fiori rozeznává tři základní druhy aplikací: transakční, analytické a tzv. fact sheets. Jak napovídá název, transakční aplikace je ekvivalentem k současným transakcím, jak je v SAP již znáte – např. příjem materiálu, vytvoření faktury, odbavení nákupní objednávky apod. Analytické aplikace oproti tomu vizualizují různé přehledy a poskytují podklady pro analýzu a reporting. Co je nejdůležitější, uvedené kroky provádějí v reálném čase díky síle konceptu S/4 společně s HANA databází. Fact sheets jsou pak kombinací předchozích způsobů, poskytují komplexní přehled o příbuzných procesech a umožňují hlubší analýzu a predikci, především finančních ukazatelů.

Možnost vlastních KPI

Možnost modelovat a sledovat vlastní KPI je pro pracovníky v oblastech financí, výroby i nákupu nedocenitelnou součástí každodenní práce. SAP Fiori umožňuje jednodušší vytvoření potřebných modelů, nabízí každému uživateli sledovat vlastní ukazatele, např. objem výroby, zmetkovitost, objemy dodávek, faktury po splatnosti a podobně.

Při nastavování nových KPI navede prostředí uživatele všemi potřebnými kroky, a umožní dokonce více možností vyhodnocení, včetně znázornění v grafech, časových osách nebo procentech plnění.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading