Budoucnost automotive: Investice do elektromobility

Tomáš Svoboda Aimtec
20. 9. 2019 | 3 minuty čtení

Elektromobily jsou tématem všech velkých automobilek a zdá se, že nás čeká razantní nástup aut poháněných elektřinou. Nebo ne? Po úvodu do problematiky se v dalším díle našeho seriálu o vlivu elektromobility na automobilový průmysl zaměříme na to, kam plují investice a zda je elektřina tou jedinou alternativou ke spalovacímu motoru.

Investice do elektromobility v příštích deseti letech

Během následujících deseti let by měly podle odhadů do elektrifikace přitéct investice ve výši 300 miliard dolarů, ze kterých zhruba 45 % připadne na Čínu. Téměř třetinu z celkového objemu investic obstará Volkswagen (91 miliard dolarů), což je cca 60 % z jeho R&D nákladů na toto období. Pro srovnání: náklady na výzkum a vývoj Volkswagenu byly v roce 2018 ve výši 15,3 miliard dolarů.

Jak ukazuje graf níže, velká část investic poputuje v následující dekádě do Číny, a to jak od domácích automobilek, tak od výrobců původem z Německa. Částečně tam investují i Japonsko a USA, ty se ale soustředí spíše na domácí trh.

Tok investic do elektromobilů podle země původu automobilky
Zdroj: Reuters.

Alternativa k elektřině

Alternativou k elektřině může být rozvoj vodíkové elektromobility, na kterou sází zejména japonská Toyota. Auto s vodíkovým pohonem má oproti bateriovému autu výhodu především v delším dojezdu a rychlejším natankování/dobití.  Toyota věří, že auta budou skutečně poháněna elektřinou, ale budou si ji vyrábět sama. Automobilka urazila dlouhou cestu s hybridní technologií, ve které se efektivita elektropohonu neustále zvětšuje. Už dnes o hybridech tvrdí, že jsou to elektromobily poháněné elektřinou, kterou si vyrobí samy díky rekuperaci. A vodík je dalším krokem v tomto směru. Svůj vodíkový model uvedla na trh i značka Hyundai. V Japonsku chtějí v roce 2030 prodávat 800 tisíc aut na vodík. Vodíkový pohon by se ale mohl uplatnit i v nákladní dopravě, protože palivové články jsou výrazně lehčí než baterie, a dokonce lehčí než benzinový pohon.

Největší nevýhodou vodíkových motorů je podobně jako u BEV infrastruktura. Německo ale plánuje, že v roce 2023 bude mít zhruba 400 vodíkových stanic.  

Toyota Fuel Cell


Banner_WP_CZ


A jak je to s dojezdem vozidel podle jejich pohonu? Stále platí, že největší vzdálenosti překonají dopravní prostředky na bio a uhlíková paliva. Nejmenší dojezd pak mají právě bateriové automobily. Vodík se tak zdá ideálním řešením pro střední a větší vzdálenosti. Na světě se už dokonce objevil první vlak na vodíkový pohon.

Vhodnost pohonu podle dojezdu a hmotnosti
Zdroj: https://medium.com/land-buildings-identity-and-values/are-we-there-yet-hydrogen-trains-and-the-end-of-the-carbon-era-1f2ecd8926d9

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading