Automotive by si měl vzít ponaučení z e‑commerce ve využívání dat a v digitalizaci

Tereza Čechová Aimtec
9. 9. 2021 | 7 minut čtení

Pokud chce člověk uspět, měl by se učit od těch nejlepších. Proto jsme pozvali k rozhovoru Ivana Marince, který má bohaté zkušenosti z výroby a řízení logistiky v automobilovém průmyslu. Za více než dvacet let získal v této oblasti jedinečný přehled, a má tak co říct k současné turbulentní situaci i k trendu digitalizace v automobilové výrobě. Požádali jsme ho o tipy a zkušenosti, na kterých založil vlastní společnost.

Jaké jsou vaše tajné tipy ohledně provozního managementu ve výrobním závodě? Myslíte si, že existují nějaké „obvyklé chyby“?

Společnosti často investují obrovské částky do nových vyspělých zařízení a technologických vylepšení, a přitom si nedovedou poradit s tím, že všechny úrovně managementu ve výrobních závodech potřebují pro správné rozhodování spolehlivá, pravdivá a kompletní data. Jak efektivně řídit výrobu, když jsou data chybná, nebo dokonce chybějí? To nelze. Vnímám to tak, že management tuto oblast poněkud podceňuje – myslím tím nutnost shromažďovat kompletní data a zajistit jejich celistvost.

Některé společnosti se hlásí k digitalizaci a Průmyslu 4.0, vytyčí si pro tyto oblasti strategie a cíle, ale popravdě mnohdy nedokážou využívat ani ty nejzákladnější funkce SAP. Proč? Protože uživatelé nedůvěřují datům. A proč jim nevěří? Protože jejich data jsou opravdu chybná. Řekněme si otevřeně – kolik z vás dostává přehledy plnění KPI stále ještě v Excelu?

Podle mého názoru z toho existuje pouze jediná cesta ven: rozběhnout – nebo pokud už existuje, pak podpořit – tým, který má na starosti údržbu dat systému SAP/MES s cílem zlepšovat jejich správnost a integritu. Existuje na to opravdu dobrý nástroj nazvaný DEEP. Shromažďuje všechna základní data ze systému SAP, vytváří datové bloky a označuje chybějící nebo nesprávná data. Skvělý nástroj!

A moje druhé doporučení manažerům: Nedovolte, aby se vám na stůl dostávaly výkazy v Excelu. Jednoduše je zakažte a vyžadujte výkazy KPI výhradně z ERP nebo MES. Pak nejlépe poznáte, jak na tom vaše společnost s digitalizací doopravdy je.

Trend budoucnosti je zřejmý: všechny společnosti budou muset přehodnotit způsob, jakým řídí nepřímé procesy – mám na mysli dodavatelský řetězec, interní logistiku, nákup, zásobování a další. Budou muset automatizovat a digitalizovat.

Kde vidíte největší výzvy nebo naopak největší příležitosti v současné logistice automobilového průmyslu?

V posledním desetiletí došlo obecně k neuvěřitelnému pokroku, a to všude. Automatizace, digitalizace, robotizace a IoT zkrátka všechno změnily a otevřely nové perspektivy. Firmy, které zůstanou analogové, nepřežijí. Trend budoucnosti je zřejmý: všechny společnosti budou muset přehodnotit způsob, jakým řídí nepřímé procesy – mám na mysli dodavatelský řetězec, interní logistiku, nákup, zásobování a další. Budou muset automatizovat a digitalizovat.

Uvedu příklad: pro přepravní štítky existuje standard VDA/GTL. Těmito štítky se běžně označují palety a lze je použít i pro systém WMS v interní logistice firem. Mnoho společností ale na příjmu nebo při vstupní kontrole stále ještě označuje každou paletu vlastním interním štítkem. Proč to dělají? Je to nákladný postup a snadno při něm dojde k chybě v důsledku nesprávného označení.

Anebo si vezměme proces objednávání nákladní dopravy nebo výběr přepravce. Při něm by měli na e­maily nebo telefonáty všichni zapomenout. Ať je ten proces digitální a stoprocentně kompatibilní! Je to docela jednoduché a zaručeně to ušetří polovinu administrativní práce. Zvyšování mezd je nezastavitelné, takže společnosti musejí přizpůsobit své procesy novým trendům – aby byly jednodušší, rychlejší a chytřejší.

Příležitosti k dalšímu zlepšování je vždy dobré vymezit pozitivně, ale pokud to obrátíme – s jakými problémy se v současnosti potýkáme? A mají řešení?

Největší výzvou jsou aktuálně narušené dodavatelské řetězce. V dnešní době je nejobtížnější překážkou nedostatek elektronických součástek. Kvůli němu se výroba v automobilkách každou chvíli zastavuje a vedle výrobních hal jsou zaparkované až desítky tisíc nedokončených automobilů.

Zároveň v posledních měsících prudce vzrostly náklady na námořní a leteckou dopravu, například náklady na FCL (Full Container Load) jsou nyní čtyřikrát vyšší, a výrazně se prodloužily dodací lhůty některých komodit. Jelikož omezení budou trvat ještě řadu měsíců, je na čase dostat dodávku dílů pod kontrolu zavedením systému monitorování zásilek v reálném čase. Nemůžete „jet naslepo“ – potřebujete mít kontrolu dodávky. Pro dodávky ze zámoří se to nyní stává nutností.


Ivan Marinec bude jedním z řečníků na konferenci Trends in Automotive Logistics 2021, která se bude konat 21. září 2021 v Plzni. Získejte další tipy, jak na data a digitalizaci. Zarezervujte si své místo již dnes!


S jakými problémy se vaši zákazníci potýkají nejčastěji?

Výrazně poklesl počet nových modelů aut uváděných na trh. Jednak kvůli legislativním tlakům na zásadní snížení emisí CO2, jednak kvůli tomu, že nepanuje úplně jasná stoprocentní shoda v tom, že budoucností Evropy jsou pouze elektromobily. Životnost modelových řad se prodlužuje a uvádění nových modelů se odkládá. Tato nejistota komplikuje plánování zdrojů v projektovém řízení mnoha Tier 1 a Tier 2 dodavatelů.

Jako řešení našim zákazníkům navrhujeme svěřit úplnou nebo částečnou přípravu projektu odborné firmě s kvalifikovanými experty.

Dalším aspektem, který nabývá na důležitosti, je rostoucí komplexita. Naši zákazníci musejí oproti minulosti spravovat a plánovat mnohem více položek, produktů a technologií. To je dáno tím, že OEM zvyšují počty různých modelů ve svém portfoliu, ale průměrný počet vyrobených jednotek se snižuje. Uvedu příklad: model ŠKODA OCTAVIA se původně vyráběl pouze na montážní lince v Mladé Boleslavi v počtu 1 200 automobilů denně. Na této montážní lince se nyní vyrábí také model Enyaq; to znamená, že linka denně produkuje pouze 800 vozů Octavia a k tomu 400 vozů Enyaq. Pro Tier 1 dodavatele to znamená větší míru komplexity. A větší komplexita znamená, že s tužkou a papírem už to nezvládnete. Proto musíte digitalizovat, abyste si udrželi efektivitu a konkurenceschopnost.


1000x320 TAL2021 banner Aimagazine article 2 CZ


Pravděpodobně se shodneme, že člověk se nejvíce poučí ze svých vlastních chyb. Došel jste v této oblasti k takovému ponaučení? Máte nějakou zkušenost, která vedla k „okamžiku prozření“?

Vždy jsem považoval dodavatelský řetězec a logistiku v automobilovém průmyslu za nejvyšší standard a vzor pro ostatní odvětví průmyslu a služeb. Nikdy neutuchající snaha o zajištění dostatečně robustních procesů, extrémně zkrácené dodací lhůty a synchronizace procesů – to stále zůstává na vynikající úrovni. Právě teď mě však fascinuje sektor logistiky v e­commerce. V minulých letech bylo dosaženo obrovského pokroku v digitalizaci procesů, automatizaci skladových procesů a plánování a monitorování dopravy. Myslím, že na nás všechny dělá velký dojem, jak např. Alza.cz provádí svůj byznys nebo jak rychle umí Rohlik.cz dodat potraviny do našich domovů. E­commerce nám ukazuje, že vždy existuje prostor pro další vylepšování procesů. Klobouk dolů.

Pojďme si – a teď se obracím k nám, fanatikům automobilového průmyslu – osvojit způsob uvažování, jaký vidíme v sektoru e­commerce. Alespoň v něčem.


Ivan Marinec
Managing Partner, AIM PARTNERS

Odborník na oblast logistiky a výroby v automobilovém průmyslu s více než dvacetiletou praxí v oboru. Jeho specializací jsou data a jejich přesnost, ale také práce se systémy SAP, MES, Asprova a mnoha dalšími. Profesní dráhu zahájil ve společnosti ŠKODA AUTO v oddělení předsériové logistiky, poté pokračoval ve firmě Saint-Gobain jako manažer logistiky. Ve společnosti Magna působil jako ředitel logistiky, později výrobní ředitel a generální ředitel závodu. Po odchodu z KOSTAL Group, kde pracoval na pozici provozně-technického ředitele, založil vlastní společnost poskytující interim management a projektové řízení a poradenství zaměřené na dodavatelský řetězec, logistiku a výrobní procesy.


Čtěte také:

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading