Automatizace a pracovní místa: Revoluce dovedností je nutnost

Zdeňka Linková Aimtec
21. 1. 2020 | 5 minut čtení

Automatizace nahrazuje lidi. Znamená to ale, že zanikají pracovní místa? Podle tisku a zpráv to tak možná na první pohled vypadá, jak je to ale doopravdy? Máme se bát masivního propouštění a tisíců nezaměstnaných? Podle společnosti Manpower a jejího průzkumu „Revoluce dovedností“ je to naopak. Firmy zaměstnance hledají i přes automatizaci – vznikají nové pozice s úplně jinou náplní práce. Roboti se totiž bez lidí neobejdou. Čeká nás proto posun k naprosto novým činnostem i k nutnost odlišného přístupu k zaměstnancům.

 Několik čísel hned na úvod:

  • 87 % zaměstnavatelů na světě plánuje v důsledku automatizace počet svých zaměstnanců zachovat, nebo dokonce zvýšit.
  • To znamená, že 49 % pracovních pozic ve výrobě se v nejbližších letech bude muset změnit.
  • V důsledku bude třeba rekvalifikace nebo zvýšení kvalifikace až u 54 % zaměstnanců.

To vše dohromady zvýší nároky na zaměstnance, ale také na personalisty a celé firmy. Stále více se totiž ukazuje, že už není možné najímat „Just-in-Time“, ale bude třeba talent budovat a udržet si zaměstnance, kteří kromě specifických technických dovedností disponují i měkkými dovednosti. A kteří se hlavně dokážou učit a přizpůsobovat se nové situaci a vývoji technologií.

„Zabýváme se tím, jak roboti berou lidem práci, ale to nejdůležitější neřešíme. Roboti v roli pracovní síly přibývají, ale lidé také. Náš výzkum už tři roky ukazuje, že většina zaměstnavatelů plánuje v důsledku automatizace zvýšit či udržet počet zaměstnanců. Technologie nezmizí a my jakožto lídři musíme vymyslet, jak propojovat lidi a stroje,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup ČR a SR.


Průmysl 4.0

Technologie ovlivňující požadavky na zaměstnance. Zdroj: Manpower


Automatizace znamená růst

Firmy, které zavádějí automatizaci nejintenzivněji, vytvářejí nejvíce pracovních míst. Společnosti, které digitalizují, rostou, a tento růst vytváří další a nové typy zaměstnání. Firmy, které již využívají automatizaci a procházejí digitální transformací, s největší jistotou tvrdí, že budou zvyšovat počty zaměstnanců.

Automatizace také mění dovednosti, které firmy u svých pracovníků potřebují. Největší změny jsou očekávány v oblasti výrobních pozic:

  • 25 % zaměstnavatelů globálně a 22 % v České republice tvrdí, že v dohledné době bude zaměstnávat víc osob,
  • dalších 20 % (15 % v ČR) tvrdí, že jich bude zaměstnávat méně.

To znamená nárůst pracovních míst, který jde ruku v ruce s výrazným nedostatkem dovedností v tomto odvětví. K nárůstu dojde celosvětově i na pozicích, kde jsou pracovníci v přímém kontaktu se zákazníkem, v inženýrství a u manažerských pozic. Všechny vyžadují měkké dovednosti, jako jsou výborná komunikace, vyjednávání, schopnost vést a řídit nebo přizpůsobivost.


AIMagazine_Bannery_clanek_CZ


Z konzumentů práce budovatelé talentů

Ve výrobních firmách často vznikaly (a někde stále vznikají) pozice, které nevyžadovaly velkou kvalifikaci, zaškolení bylo poměrně rychlé, a továrny tak pouze konzumovaly práci. Se stále inteligentnější výrobou a logistikou plnou chytré manipulační techniky, automatizace a softwaru takové pozice mizí. Automatizace není nástrojem, jak se lidí zbavit, ale jak jim umožnit posunout se k sofistikovanějším činnostem. Stále totiž platí, že digitalizace se bez lidí neobejde. A jsou to právě lidé, kdo rozumí interním procesům, má technické nadání a dokáže automatizaci posunout na novou úroveň a neustále ji rozvíjet.

 „Mít správné dovednosti je pro firmy i jednotlivce cestou k růstu a adaptibilitě, a proto musíme u lidí podporovat schopnost učit se a podporovat kontinuální učení u všech zaměstnanců, nejen u těch, kteří by si dovednosti zlepšovali tak jako tak. Způsob učení musí probíhat jinak než v minulosti. Musíme lidem pomoct naučit se zvládat automatizaci a rozvíjet nové dovednosti potřebné pro práci se stroji. Potřebujeme krátké učební kurzy i cykly, abychom v době, kdy technologie zásadně mění business modely firem a celé trhy, tyto příležitosti podchytili,“ řekla Jaroslava Rezlerová.

Rolí HR a firem bude stále více budování talentů u stávajících i nových zaměstnanců, pro které je důležitý dlouhodobý kariérní růst. Při náboru je nutné odhalit potenciál a talent, nikoli pouze kontrolovat seznam požadavků na zkušenost a vzdělání. Na všechny totiž čekají nové výzvy pokročilých technologií, jako jsou například rozšířená realita, simulace, big data nebo cloud computing, které do výroby a logistiky stále více pronikají, ačkoli jsou teprve na začátku své éry. S jejich rozvojem bude třeba i rozvoj dovedností.

„Vyrovnat se s úpadkem některých odvětví a nabídnout lidem smysluplnou perspektivu pro lepší život nemusí být zas tak náročné. Přeškolili jsme např. stovky pracovníků z upadajícího textilního průmyslu, kteří si těžko hledali uplatnění, na specialisty pro práci s kompozitními materiály. Tento systém nyní funguje v několika zemích Evropy a v České republice se nyní zaměřujeme na role spojené s robotizací výroby, jako jsou seřizovači, elektrotechnici, programátoři robotů nebo obsluha CNC strojů,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka společnosti ManpowerGroup Czech Republic.

Kompletní průzkum Revoluce dovedností, ale i další, najdete na https://www.manpowergroup.cz/pruzkumy/.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading