Trh se skladovou automatizací čeká výrazný růst, tahounem je e‑commerce

Tomáš Svoboda Aimtec
29. 3. 2021 | 4 minuty čtení

Výzkumná společnost Statista předpovídá do roku 2026 zdvojnásobení velikosti trhu se skladovou automatizací. Objem investic do automatizování skladů a s tím souvisejících technologií by měl globálně vzrůst z úrovně 15 miliard dolarů v roce 2019 na hodnotu 30 miliard dolarů v roce 2026. Trend nabíral na síle již před loňským vypuknutím pandemie, ta ale donutila společnosti provozující sklady přesunout prioritu automatizace z kategorie „líbilo by se nám“ na „nutně potřebujeme“. Pokud chtějí firmy zůstat v oboru i nadále relevantním hráčem, je pro ně taková změna strategie nutností. Kam až tento trend poroste?

Size of the warehouse automation market worldwide from 2012 to 2026

Velikost trhu se skladovou automatizací celosvětově mezi lety 2012 až 2026
Zdroj: Statista.com

Automatizovaný sklad se stává nutností

Jedním z hlavních tahounů automatizace ve skladech je nyní velký nárůst popularity e-commerce, zejména v souvislosti se změnami spotřebitelského chování a s překážkami v nakupování v klasických kamenných obchodech. Trh e-commerce vzrostl za poslední desetiletí celosvětově zhruba o 20 % ročně a v roce 2019 dosáhl hodnoty přibližně 3,5 bilionu dolarů. Očekává se, že do roku 2026 vzroste až na 7,5 bilionu dolarů. Podle společnosti McKinsey rostl loni segment e-commerce téměř pětkrát rychleji, než dosud činil dlouhodobý průměr.

Pandemie donutila společnosti provozující sklady přesunout prioritu automatizace z kategorie „líbilo by se nám“ na „nutně potřebujeme“.

E-commerce has grown two to five times faster than before the pandemic

Segment e-commerce rostl dvakrát až pětkrát rychleji než před pandemií
Zdroj: mckinsey.com

Podíl online prodeje na tržbách maloobchodu činí zhruba 13 % a do roku 2026 má dosáhnout až 22 %. Aby bylo možné vyřídit stále rostoucí počet objednávek v rámci e-commerce a z toho plynoucí vyšší provozní komplexitu, je naprosto nezbytná implementace automatizačních řešení ve skladech.


Plánujete automatizační projekt, nebo o něm uvažujete? Poraďte se zcela nezávazně s naším odborníkem na automatizaci.


U potravin klesá marže do červených čísel

Specifickým a masivně rostoucím segmentem z pohledu e-commerce je online prodej potravin (e-grocery), kde nyní vzniká nejvíce inovací v oblasti skladové automatizace. Dokonce ani Amazon, jehož finanční síla a technologické inovace změnily mnoho odvětví od prodeje knih po elektroniku, do nedávné doby do online prodeje potravin nevstupoval. Sklad potravin totiž obsahuje velké množství položek vyžadujících speciální skladování, které uchová jejich čerstvost. Jedním z nejnáročnějších procesů je vychystávání objednávek (tzv. pickování), které lze provádět ručně, nebo ho automatizovat. Ruční pickování je ale zatím stále upřednostňováno, obzvláště pokud je skladových položek široká škála. I podle Amazonu stále zůstává automatizace pickování velkou výzvou – jak technologickou, tak finanční. To má velký dopad na ziskovost celého procesu online prodeje potravin.

Zajímavé srovnání provedla konzultační firma Bain & Company. Podle studie, kterou citoval deník Financial Times, je nejdražším způsobem doručení kompletace zásilky přímo z regálů v supermarketu s následným dodáním zdarma až ke dveřím zákazníka. Při tomto typu doručení „generují“ klasické supermarkety průměrnou zápornou marži -15 %. Naopak nejvíce ziskovým způsobem, jak dostat zboží k zákazníkovi, je osobní vyzvednutí přímo v automatizovaném fulfilment centru. V tomto případě již dokáže online supermarket vytvářet kladnou marži. Další důležitou a zatím velmi nákladnou položkou v celém procesu je i tzv. last mile delivery.

The struggle for margin in online groceries

Boj o marži v online supermarketech
Zdroj: Financial Times


Zajímají vás konkrétní příběhy firem, které už mají automatizační projekt za sebou? Podívejte se na případové studie!


Skladová automatizace a na ni navázané produkty a služby budou i nadále atraktivními a bouřlivě se rozvíjejícími segmenty. Například u autonomních robotů (AMR/AIV) očekává výzkumná společnost LogisticsIQ™ růst odvětví do roku 2026 v průměru o 35 % ročně až na úroveň přibližně 13 miliard dolarů. S rozvojem trhu tak můžeme očekávat nespočet nových inovací, které se posléze mohou uplatnit i mimo skladové plochy.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading