Soustřeďte se na podstatné, přijměte změnu a neztrácejte pokoru. Cenné rady od řečníků TAL 2025

Tereza Čechová Aimtec
17. 7. 2025 | 5 minut čtení

Kdybyste měli vybrat jedinou věc, která vám ve vaší kariéře nejvíce pomohla… Co by to bylo? Řečníci letošní konference Trends in Automotive Logistics s podtitulem „Digital. Future-Proof?“ sdíleli, co považují za nejdůležitější lekci, kterou jim jejich profesní cesta dala. V odpovědích logistických expertů zaznívají nejen hodnoty, ale i praktické tipy – od každodenního rozhodování až po strategii vedení lidí a řízení změn. Společně tak nabízejí pestrou, ale překvapivě konzistentní mapu pro každého, kdo chce růst – jako odborník i jako člověk. 


Mojmir Barak_Skoda-Auto

Mojmír Barák, Koordinátor systémů logistiky, Škoda Auto

V současné době vede Digital Delivery Center v logistice Škoda Auto, kde má jeho tým za cíl akcelerovat digitální transformaci.

Co považujete za nejdůležitější věc, kterou jste se naučil během své kariéry?

Těžko se definuje právě jedna věc. Osobně mi nejvíce pomáhá, když si vyžádám otevřenou zpětnou vazbu. To jsem se naštěstí naučil hned na začátku kariéry, kdy zpětná vazba přicházela téměř každý týden. Je to vlastně jednoduchá věc, která vám někdy nafackuje a jindy vás zahřeje, ale je v ní všechno. Díky ní můžete růst jako osobnost, ale také zvážit svá rozhodnutí s nově získanou perspektivou. Simply clever.
 


Michal Sterba GZ Media

Michal Štěrba, Chief Executive Officer, GZ Media

Generální ředitel a člen představenstva společnosti GZ Media, která je světovou jedničkou ve výrobě gramofonových desek a která nedávno expandovala do USA a Kanady.

Co považujete za nejdůležitější věc, kterou jste se naučil během své kariéry?

Cesta k úspěchu vede přes překážky, které je potřeba překonávat, ne se jim vyhýbat. Pokud problém nevidím nebo nechci vidět, nezmizí a dříve či později mě stejně dožene.
 


Tobias-Mayr_BMW

Tobias Mayr, General Manager IT Inbound Logistics, BMW Group

Tobias vede globální IT tým pro příchozí logistiku ve všech závodech BMW Group a má za sebou dvacetiletou kariéru v IT rolích napříč kontinenty. 

Co považujete za nejdůležitější věc, kterou jste se naučil během své kariéry?

Úspěšní budete, pokud kolem sebe postavíte tým lidí otevřených novým myšlenkám, kteří dokážou fungovat v prostředí založeném na důvěře. Inovace totiž získají finanční podporu a přijetí jen tehdy, pokud se rychle uvedou do praxe a přinášejí skutečnou přidanou hodnotu – jak interním, tak externím zákazníkům.
 


Thilo_Joergl

Thilo Jörgl, Managing Partner, impact media projects, TEST CAMP INTRALOGISTICS

Novinář a odborník na dodavatelské řetězce, automatizaci a robotiku. Působí jako jednatel firmy impact media projects a je aktivní ve vedení několika významných logistických iniciativ.

Co považujete za nejdůležitější věc, kterou jste se naučil během své kariéry?

Technologie nakupujeme a zavádíme v naději, že přinesou požadované výhody. Důraz je kladen na technické aspekty, aby zaváděné IT co nejlépe mapovalo procesy tvorby hodnot ve firmě. Skutečná transformace se však musí vypořádat i s překážkami, které brání změně, jako jsou interní setrvačnost, izolované přemýšlení nebo léty vypěstované vzorce chování. Peter Drucker, průkopník moderní teorie managementu, to vyjádřil větou: „Kultura si dává strategii k snídani“.

Přestože digitální transformace stojí na technologiích, ovlivňuje celou organizaci, a to zejména mimo zmíněnou technickou oblast. Nové technologie umožňují i vyžadují nové flexibilní a agilní formy práce a decentralizované komunikační kanály. Vznikají nové pracovní role nebo se vytvářejí nové profily ve stávajících profesích. Vyžadují se nové kvalifikace a mění se i spolupráce mezi zaměstnanci a manažery. Stávající podnikové procesy je třeba přizpůsobit nebo znovu vytvořit od základu, což může vést k úpravě celého organizačního uspořádání.


Tomáš Brotz (1)

Tomáš Brotz, Automation Engineer for Automotive Standards, Siemens

Do společnosti Siemens nastoupil jako expert na standardizaci průmyslové automatizace po více než dvaceti letech zkušeností s globálními projekty v oblasti automotive.

Co považujete za nejdůležitější věc, kterou jste se naučil během své kariéry?

Není asi jen jediná nejdůležitější věc, která by převyšovala všechny ostatní. K těm hlavním patří udržování schopnosti přizpůsobovat se změnám, přistupovat k problémům s otevřenou hlavou s využitím získaných zkušeností ze všech oborů, nastavovat si životní priority a zvládat neúspěchy.
 


Rostislav Schwob (1)

Rostislav Schwob, Supply Chain Solutions Director, Aimtec

Ve firmě Aimtec působí také jako člen představenstva a dlouhodobě vede projekty zaměřené na digitalizaci a automatizaci logistiky a výroby po celém světě. Stál u zrodu systému Aimtec DCIx a aktivně se podílí na strategii firmy a vývoji produktů, které reflektují nejnovější trendy a potřeby zákazníků.

Co považujete za nejdůležitější věc, kterou jste se naučil během své kariéry?

Neodkládej na zítřek, co můžeš udělat dnes. Spousta věcí se podaří jen proto, že se do nich člověk pustí. A naopak – spousta projektů nebo změn nikdy nevznikne, protože se k nim nikdo neodhodlá. Začít je často to nejdůležitější.
 


Kopecký

Václav Kopecký, Head of Key Accounts ČR, STILL ČR

Ve společnosti STILL ČR vede tým Key Account manažerů a v oblasti logistiky má více než dvacetiletou praxi. Vedle konvenčních řešení se v posledních letech zaměřuje především na automatizační projekty realizované napříč různými segmenty trhu.

Co považujete za nejdůležitější věc, kterou jste se naučil během své kariéry?

Pokora, slušnost, profesionalita, respekt. To jsou pro mě základní hodnoty, kterými se řídím. Vedle těchto základních pilířů se snažím o co možná největší efektivitu. Rozdělovat úkoly na prioritní, a ty, které mají nižší stupeň důležitosti, ale i tak musí být splněny. Těm prioritním a klíčovým dávám 150% soustředění a věnuji se jim s co největší precizností. Podle Paretova pravidla generuje 20 % našeho úsilí 80 % všech našich výsledků a naopak. Z mé zkušenosti to funguje přesně tak. Řada lidí vynaloží značnou část své kapacity na práci, ze které nemají žádný reálný užitek a přidanou hodnotu. Klíčové je tedy identifikovat, na jaké činnosti se přednostně zaměřit, a těm pak věnovat maximum svého potenciálu.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading