Mapping Factory ‑ Továrna na vývoj EDI konverzí

Pavel Rybár Aimtec
25. 7. 2018 | 4 minuty čtení

Digital Factory nemusí znamenat jen příklady zavádění Průmyslu 4.0 do výrobních a logistických firem. Svou digitální továrnu máme i my v Aimtecu. Říkáme jí Mapping Factory a je součástí našich Nezávislých EDI služeb.

Jistota nejnovějších funkcí a správnosti odeslaných dat

Elektronická výměna dat (EDI) je jedním z klíčových procesů výrobních společností. Ač nemá na starosti přímo výrobu, samotná integrace s dodavateli a odběrateli je zásadní prakticky pro všechny výrobce; pro dodavatele do automotive obzvlášť. Pokud například nejsou zprávy typu ASN (Advance Shipping Notice) z jakéhokoli důvodu doručeny nebo se v nich objeví chyba, hrozí od automobilek pokuty (zatíženky). Mají vliv na celkové hodnocení dodavatele, a tím pádem i na další kontrakty společnosti. Přes EDI probíhá také fakturace, je proto důležité, aby vše fungovalo tak, jak má. Nastavení EDI je zároveň velmi specifickým a komplikovaným procesem, který vyžaduje tým IT a EDI specialistů. Udržovat takové zaměstnance je ale pro mnohé společnosti nákladné, a navíc se na trhu těžko shánějí. Řešením je pak outsourcing nebo využití cloudových služeb

V Aimtecu se Nezávislým EDI službám věnuje padesát konzultantů. Jejich výhodou je znalost více typů řešení, standardů a oborů našich zákazníků. Dokážeme tak pokrýt výměnu dat v automobilovém průmyslu, logistice i ve výrobních firmách. Navíc neustále sledujeme požadavky na aktualizace a vyvíjíme nové nástroje pro monitoring a ověření zpráv. Můžeme zaručit, že vaše EDI bude nejen držet krok s vašimi zákazníky, ale stojíme si také za kontrolou odeslaných zpráv. Služby zákazníkům poskytujeme bez ohledu na to, zda již mají naše jiné řešení nebo nikoli. 

Řekněte nám, kam dodáváte. O zbytek se postaráme

Nastavení EDI komunikace je velmi komplikovaný proces a pokud se nastavuje „od nuly“, může být velmi zdlouhavý. Díky více než dvaceti letům zkušeností známe požadavky OEM firem, a proto máme předem připravené šablony zpráv. Celkový čas, který je potřeba pro nastavení EDI spojení, se tím výrazně zkracuje. V rámci projektu komunikujeme přímo s vašimi partnery, postaráme se o veškeré otestování komunikace a implementaci jejich specifických požadavků. V případě, že do systému potřebujete integrovat nového partnera nebo proces, samozřejmě se postaráme o úpravu. 

Továrna na vývoj mappingů

Poptávka po vývoji EDI konverzí (tzv. mappingů) nás přivedla k tomu, abychom sestavili tým, který se na ně specializuje. Naše projekty dodáváme díky agilnímu přístupu velmi rychle, klademe však velký důraz na kvalitu, a tomu odpovídá i nastavený proces.

Při vytváření mappingů probíhá standardní revize kódu tak, abychom předešli chybám a dodrželi námi nastavená kritéria na kvalitu. Po všech kolech testování, jak automatickém u nás, tak v zákaznickém testovacím prostředí, nastavíme nový proces na produkčním serveru. Abychom zajistili, že všechno proběhne bez komplikací, poskytujeme při spuštění (naší hantýrkou „go-live“) asistenci, ať už na dálku nebo přímo na místě.

Aimtec - Mapping Factory 
Aimtec - Mapping Factory 

Nevoláte na podporu, podpora volá vám

Součástí našich EDI služeb je i monitoring odeslaných ASN zpráv. Díky němu naši operátoři vědí, že v přenosu dat došlo k chybě. Po identifikaci problému volají přímo vám nebo vašemu zákazníkovi a domluví řešení. Samozřejmostí je komunikace v němčině nebo v angličtině. 

Staráme se o systém i po spuštění projektu

Neustále hlídáme, že je systém funkční a „zdravý“. Během kratších denních a delších týdenních iterací si náš tým předává zkušenosti a řeší priority jednotlivých projektů. Uživatelům našich služeb to zaručuje rychlou reakci na nové požadavky.  

EDI jako řešení krize během studené války

Průkopníkem EDI byla, podobně jako u jiných technologií, armáda. Ed Guilbert, který je považován za otce EDI, vyvinul standardizované zprávy o přepravovaném zboží během blokády Berlína v roce 1948. První EDI zprávy byly poslány v roce 1965, o deset let později byly nově vzniklou Transportation Data Coordinating Committee (TDCC) sepsány standardy. Postupně se vyvíjely další standardy, jako ANSI X12 (1981) nebo EDIFACT EDI (1985). Za své je převzaly nejdříve potravinářské firmy, následovány bankovnictvím a automobilovým průmyslem.

Zdroj: http://blog.logicbroker.com/blog/2013/08/19/edi-history

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading