Jak vytvořit skutečně inteligentní automatizaci?

Zdeňka Linková Aimtec
11. 5. 2020 | 3 minuty čtení

To je otázka, kterou se snažil zodpovědět Paul Norford ze Zebra Technologies na konferenci TAL 2020. Jeho přednáška ale nebyla o technologiích a různých produktech a vychytávkách. Kdo měl možnost tohoto nadšence potkat, už ví, který klíčový element považuje Paul při automatizaci za nejdůležitější. Pro ty ostatní máme krátké shrnutí jeho prezentace. Už teď ale můžete tipovat, co nebo kdo by tímto svatým grálem mohl být.

Pro většinu z nás pravděpodobně platí, že automatizace = technologie. Automatizace ale nepředstavuje jen techniku, ale to, jak my lidé technologie využíváme a jak s námi spolupracují. Abychom mohli pokračovat do světa Průmyslu 4.0, potřebujeme podle Paula něco navíc. A tím je inteligence.

Jak k automatizaci přidáme inteligenci?

Pokud se podíváme do Cambridgeského slovníku na definici inteligence, najdeme v něm, že je to „schopnost osvojit si a aplikovat znalosti a schopnosti“. Jak tedy spojíme automatizaci s inteligencí, abychom získali inteligentní automatizaci? Jaké potřebujeme prvky, aby inteligence a automatizace společně fungovaly? Odpovědí na tyto otázky je spolupráce.

 „Aby inovace fungovaly, musíme sdílet informace, potřebujeme spolupracovat. Také nesmíme být zahleděni do sebe. Musíme mít vizi, kam jdeme, tu ale nemůžeme mít, pokud pracujeme sami a bez kontaktu s okolím,“ říká Paul Norford. Posouváme se tedy od papíru a tužky do světa spolupráce, kde vytváříme budoucnost. A je to tato budoucnost, odlišná od současnosti, která nás žene vpřed, díky které vytvoříme Průmysl 4.0, ale pouze díky týmové práci. Spolu s interní a externí kooperací pak přichází na řadu viditelnost. „Viditelnost je pravděpodobně nejdůležitější součástí inteligentní automatizace,“ řekl Norford.

Roboti tady nejsou proto, aby nás nahradili, roboti tu jsou proto, aby nám pomohli být produktivnějšími a efektivnějšími.

Paul Norford, Zebra Technologies

Potřebujeme přemýšlet v budoucích definicích

Viditelnost (vizibilita) znamená vědět, kde je váš majetek napříč dodavatelským řetězcem a napříč vaší firmou. Pokud víte, kde svá aktiva máte, můžete je správně umístit. Pokud nevíte, kde se zrovna nacházejí, chybí vám viditelnost, a to s sebou přináší problémy. To, co potřebujeme, je reálný systém, kde je vše aktualizováno. Ne každou sekundu, nikoli každou milisekundu. Jde o nepřetržitý tok dat, která se musíme naučit analyzovat a předvídat, co se v našem dodavatelském řetězci stane.

Měli bychom také změnit způsob, kterým přemýšlíme o pracovnících. Pro některé lidi může být pracovníkem člověk, ale může to být i robot. Musíme si uvědomit: roboti tady nejsou proto, aby nás nahradili, roboti tu jsou proto, aby nám pomohli být produktivnějšími a efektivnějšími.

K vytvoření budoucnosti a úspěšnému dokončení přechodu z Průmyslu 3.0 na Průmysl 4.0 musíme samozřejmě pracovat na technologiích. Mohou jimi být tzv. wearables nebo jiná zařízení, která pomohou vytvořit tzv. augmented worker a která budou učit počítače vidět. My sami musíme také učit roboty vidět, myslet a reagovat. Ta vzrušující doba, kdy vytváříme budoucnost, je nyní.

Kompletní přednášku si můžete poslechnout (v angličtině) zde.

 Souhlasíte s Paulem Norfordem? Dejte nám vědět na sociálních sítích.


Paul Norford je Evangelist and Sales Enablement Trainer v Zebra Technologies a s vášní svou vlastní pomáhá zákazníkům a partnerům změnit způsob, jakým podnikají. Paul je technický inženýr a kombinuje své dovednosti se schopností rozumět technologiím a jasně vysvětlit jejich hodnotu, a tím inspirovat ostatní. Podle svého twitterového profilu je Tech Evangelist & Collaborator, závislý na hudbě, bubeník, motorkář a dabér (v procesu).

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading